Jak przebiega współpraca przy tworzeniu ilustracji
medycznych, naukowych, anatomicznych?
Stworzenie dobrego projektu to zawsze proces, którego finałem jest oddanie plików graficznych do użytku lub publikacji. Większość naukowców i lekarzy ma bardzo małe doświadczenie w procesie kreatywnym, ponieważ najczęściej nigdy niczego nie zamawiali u profesjonalnego projektanta czy ilustratora naukowego. Stąd poniżej przedstawiam i wyjaśniam jak wygląda współpraca przy projektowaniu na potrzeby nauki i medycyny.
1) Kontakt
Pierwszy krok to oczywiście kontakt w formie mailowej lub telefonicznej, którego zadaniem jest rozeznanie tematu i ustalenie potrzeb na jakie ma odpowiedzieć projekt.
Każdy projekt graficzny ma za zadanie spełnić określone cele i profesjonalny ilustrator naukowy musi je poznać, aby dobrze wywiązać się ze swojego zadania.
W ilustracji naukowej bardzo ważne jest, aby obraz odzwierciedlał fakty, dane i naukową prawdę. Są one ważniejsze niż artystyczny polot i wizja twórcy.
Oczywiście estetyka i walor artystyczny też są istotne ale są na drugim planie zaraz za nauką i faktami naukowymi wynikającymi z badań i obserwacji.
2) Oferta i wycena
Na podstawie odpowiednio zebranego wywiadu można przygotować ofertę i wycenę prac ilustracyjnych i projektowych.
Cenę za projektowanie, ilustrowanie zawsze ustala się indywidulanie, ponieważ każdy projekt jest zupełnie inny.
Żeby określić cenę za projektowanie potrzebnych jest kilka informacji
Na tym etapie prosi się też klienta, żeby podesłał materiały poglądowe, linki, grafiki, ryciny i obrazy, na podstawie których można się inspirować i wzorować przy ilustracji medycznej czy naukowej. Naprawdę wszystko jest przydatne przy ilustracji naukowej i anatomicznej.
Nawet najbardziej koślawy szkic potrafi być na wagę złota, kiedy temat pracy naukowej jest skomplikowany albo nietypowy.
3) Edukacja i przygotowanie materiałów
Trzeci krok to rozpoczęcie projektowania.
Ilustrator naukowy, medyczny otrzymał wszelkie potrzebne informacje oraz materiały poglądowe do inspiracji więc można zaczynać pracę projektową. Najpierw należy podjąć edukacje w zakresie z danej tematyki. Ja mam wykształcenie kierunkowe biologiczne, pół medyczne. Otoczony atlasami anatomicznymi, które kolekcjonuje jestem bardzo na bieżąco z tematami medycznymi.
Etap przygotowań jest ważny, ponieważ zrozumienie tematu to podstawa oddania przesłania i celów ilustracji medycznej, naukowej czy anatomicznej.
Uwielbiam wgryzać się nawet w najbardziej skomplikowane temty, aby je zrozumieć i zobrazować.
Po odrobieniu lekcji domowej rozpoczyna się szkicowanie.
Profesjonalny ilustrator rozumie, że nie każdy potrafi grać na harfie i szkicować. Za to dobry ilustrator widzi myśli i intencje jakie są przekazane w prostym obrazie jakim jest nawet amatorski szkic. Dlatego nie ma się co bać podesłać szkic, nawet jeśli uważa się go za bohomaz. Nie oceniam tylko analizuje informację zawarte w szkicu pod kątem przydatności do projektu. Szkic obrazuje wizję naukowca czy klienta a to przecież on znają najlepiej przedmioty swoich badań i tematów. Dlatego zawsze zachęcam swoich klientów do szkicowania. Po za tym szkicowanie to świetna i relaksująca zabawa.
4) Szkicowanie
Szkic w formie rysunkowej lub obrys (line art) ilustracji naukowej trafia do klienta do analizy.
Obrys / line art ilustracji anatomicznej jamy ustnej
5) Poprawki i wprowadzanie zmian
Zmiany, które są bardzo istotne i wpływają na projekt całościowo wprowadza się na etapie szkicu i obrysu, ponieważ na dalszych etapach pracy jest znacząco trudniej wprowadzać poprawki.
Szkic to najlepszy moment na wprowadzanie korekt do ilustracji czy ryciny naukowej.
Ilustracja anatomiczna jamy ustnej z wyróżnieniem konkretnego miejsca
6) Etap kolorowania i wykańczania ilustracji
Rozpoczyna się proces kolorowania, wprowadzania światłocienia, tekstur i faktur oraz wszystkich graficznych efektów i bajerów, które nadadzą ilustracji charakter i kształt ostateczny.
Ilustracja medyczna ożywa.
Gotowa, kolorowa ilustracja anatomiczna jamy ustnej
7) Publikacja ilustracji
Kiedy projekty są gotowe można jest eksportować do druku i publikacji w sieci zgodnie z wymaganiami i specyfikacją od zamawiającego lub wydawnictwa.
Klient otrzymuje pliki i może z nich korzystać.
Najczęściej są to uniwersalne do użytku pliki JPG, PNG bez tła lub PDFy.
Tak wygląda proces projektowy przy ilustracji na potrzeby nauki i medycyny. W zasadzie to wszystko co trzeba wiedzieć, żeby zamówić nie tylko ilustracje naukową czy grafikę medyczną ale właściwie każdy projekt wizualny.
Najważniejsza przy każdej współpracy jest dobra komunikacja.
Jasne i czytelne komunikowanie potrzeb i definiowanie celów to klucz do sukcesu.
Zapraszam do współpracy.